Direcția de Sănătate Publică (DSP) Bacău a prezentat situația afecțiunilor respiratorii și a vaccinării gripale de la nivelul județului Bacău, în perioada 22 – 28.03.2021. Astfel, potrivit datelor transmise de DSP, în perioada menționată s-au înregistrat 854 de cazuri de infecții virale ale căilor respiratorii superioare (IACRS), cele mai multe dintre ele la categoriile de vârstă 5-14 ani (237). 49 din totalul de persoane diagnosticate du IACRS au necesitat internarea.

În aceeași perioadă, s-au înregistrat și 310 cazuri de pneumonii și bronhopneumonii, cele mai multe la categoria de vârstă 65+ ani. 105 de persoane au necesitat internarea, cele mai multe persoane (45)  fiind din categoria 65+.

DSP Bacău a primit până la ora actuală de la Ministerul Sănătăţii Sănătăţii 83.434 de doze de vaccin gripal, din care până în data de 28.03.2021 au fost vaccinate 73512 de persoane.

S-au vaccinat atât persoanele din grupele de risc ( cu vârsta peste 65 de ani, cu boli cronice, în special cu boli respiratorii și cardiovasculare, boli metabolice, copii și bătrâni institutionalizați, personal medical, gravide), cât și populația generală.

Sursă foto: dw.com