Deși proiectul autobuzelor electrice din Bacău este prezentat de administrația locală ca fiind „aproape de final”, băcăuanii încă nu știu exact când vor vedea noile autobuze pe trasee.
Potrivit primarului Lucian Stanciu Viziteu, primele vehicule ar putea intra în circulație în iunie–iulie, însă doar dacă vor fi finalizate la timp stațiile de încărcare, o investiție care nu este încă gata.
Declarațiile au fost făcute săptămâna trecută în emisiunea Ora Bacăului de la M Plus TV.
Autobuze livrate, dar ținute pe loc de infrastructură
Primarul a confirmat că o parte dintre autobuzele electrice, finanțate prin PNRR, sunt deja livrate, însă nu pot fi utilizate deoarece infrastructura necesară funcționării lor nu este complet finalizată. Stațiile de încărcare – esențiale pentru punerea în circulație a flotei – sunt încă în faza de racordare.
„Nu vorbim de stații simple, ci de unele de mare putere, care să poată încărca un autobuz”, a explicat edilul, subliniind că acest segment reprezintă o investiție separată.
Cu alte cuvinte, autobuzele există, dar nu pot circula.
Termene estimative, nu certe
Chiar și calendarul avansat de primar este formulat cu prudență. Viziteu vorbește despre un termen „conservator”, fără a oferi o dată clară de punere în funcțiune.
„Undeva în iunie–iulie am putea să le vedem pe stradă”, a spus edilul, referindu-se strict la prima tranșă de autobuze, cea finanțată prin PNRR.
Pentru a doua parte a flotei, finanțată prin Programul Regional, situația este și mai incertă: autobuzele sunt încă în fabricație, iar autobaza de pe Chimie trebuie extinsă pentru a putea instala stații suplimentare de încărcare.
Un proiect de trei ani, încă neterminat
Proiectul de modernizare a transportului public din Bacău se desfășoară de aproximativ trei ani, iar administrația susține că toate etapele au fost parcurse „cu bine”. Totuși, rezultatul concret – autobuzele pe stradă – întârzie să apară.
Între timp, Compania de Transport Public a fost preluată de Primăria Bacău, ceea ce ar trebui să permită o gestionare mai directă a noii flote, însă acest lucru nu schimbă realitatea din teren: fără stații de încărcare funcționale, autobuzele electrice rămân în depou.
Transport metropolitan, promisiune în așteptare
Pe lângă circulația în municipiu, administrația locală anunță un transport public metropolitan, care să lege Bacăul de localități precum Hemeiuș, Măgura, Mărgineni sau Sărata. În unele comune au fost deja instalate stații de încărcare rapidă, însă sistemul nu este încă operațional.
În timp ce Primăria Bacău vorbește despre un proiect „aproape finalizat”, autobuzele electrice nu au ajuns încă pe traseele băcăuane, iar termenele rămân condiționate de lucrări neterminate. Cel mai optimist scenariu indică vara acestui an, însă, până atunci, băcăuanii rămân cu promisiuni și estimări, nu cu un transport public modern funcțional.